Skvošo rakečių stygų parinkimas

Viskas apie skvošo rakečių stygas

Daugeliu atvejų raketė yra gaminama su prastos kokybės standartinėmis skvošo stygomis, kurios neturi tokių savybių ir efektyvumo kaip aukštos kokybės skvošo stygos. Kai kurie žaidėjai netgi pertempia stygas, tik nusipirkę naują raketę, su jomis net nežaidę.

Yra rakečių gamintojų, kurie sudarę sutartis su pagrindiniais stygų gamintojais. „Black Knight” raketės dažnai būna iš anksto sukomplektuotos su Ashaway stygomis, o „Tecnifibre” raketėms naudojamos populiarios to paties gamintojo stygos.

Vis dėlto stygų tipas ir įtempimas yra labai svarbūs raketės sąvybėms.

Kokias stygas turėtumėte pirkti?

Stygų pasirinkimas, priklauso nuo to, kiek jūs žaidžiate ir ko tikitės iš žaidimo. Žinomiausios ir daugiausia gerų savybių turinčios, bei žaidėjų mėgstamos yra „Ashaway” ir „Tecnifibre” stygos, tačiau jos taip pat yra brangiausios ir mažiau patvarios, nei pigesnės stygos. Jei nesate aukšto lygio žaidėjas arba nenorite jaudintis dėl papildomų išlaidų, geriausia rinktis vidutinės kokybės stygas, kurios paprastai vadinamos „synthetic gut” ir pan. Daugumoje skvošo prekių parduotuvių ir stygų tempimo vietų gausite puikių vidutinės klasės stygų.

Kokį stygų įtempimą turėtumėt pasirinkti?

Kuo labiau įtemptos raketės stygos, tuo lengviau valdyti ir kontroliuoti kamuoliuką, o kada jos laisvesnės, tada lengviau suteikti kamuoliukui galią. Žinoma, bet koks žaidėjas turi sugebėti tiek suteikti galią, tiek ir gebėti kontroliuoti žaidimą su bet kokia stygų įtampa! Dažniausiai jums tinkamiausias įtempimas atrandamas su laiku. Su ilgesne žaidimo patirtimi taip pat ateina ir supratimas, kaip stygų įtempimas atskleidžia pačios raketės gerąsias sąvybes, jai tinkamas didesnis, ar  mažesnis įtempimas. Dažniausiai naudojamas stygų įtempimas yra maždaug 12 KG (26 Ibs), kuris yra vidutinis – nei pernelyg įtemptas, nei pernelyg laisvas.

KG – tai kilogramų skaičius, kuris uždedamas ant stygų stygavimo proceso metu.

Didelė įtampa – 13 KG (28 lbs) ar didesnė

Įtempimas apie 13 KG (28 lbs) paprastai yra didžiausias leistinas raketei. Bet koks didesnis įtempimas už šį ir jūsų raketės rėmas gaus labai didelę apkrovą. Taip pat jums bus sunku pasiekti norimą smūgio galią ir atsiras didesnė stygų trūkimo ar greitesnio susidėvėjimo tikimybė.

Vidutinė įtampa – 11-12 KG (24-27 lbs)

Kaip minėta anksčiau, 11 KG (26 Ibs) ar maždaug tokia, yra tipinė įtampa, kurią taiko dauguma stygų tempėjų. Jei neturite ypatingų poreikių arba nesate tikri, ko Jums reikia – tai pats geriausias pasirinkimas.

Tarp laisvos ir vidutinės įtampos 10- 11 KG (22-24 Ibs)

Įtempus raketės stygas tarp 10 – 11 KG (22-24 Ibs), raketė bus laisvesnė nei įprastai. Jei norite išbandyti laisvesnes stygas, tai  šis įtampos diapazonas labai tinkamas, pajausti laisvumo ir žaidimo laisvesnėmis stygomis principą, nedarant pernelyg drastiškų pokyčių. Toks stygų įtempimas tinkamas, jei norėtumėte išbandyti agresyvesnį žaidimą ir maksimaliai išnaudoti savo jėgą.

Labai silpna įtampa – 9.5 KG (21 lbs) arba mažiau

Įtempti raketę 9.5 KG (21 Ibs) arba mažiau, yra gana neįprasta ir paprastai tuo naudojasi tik labai patyrę žaidėjai ar profesionalai, kurie tiksliai žino, ko jie nori. Manoma, kad Gregory’is Gaultieris turi savo raketę, itemptą vos 6.5 KG (14 Ibs), ir tai patvirtina, kad nėra įmanomų dalykų! Gal jis žino tai, ko nežinome mes!

Kai stygos atsilaisvina, ženkliai nukenčia tikslumas.

Stygų storis

Skvošo stygos yra tik 17 arba 18 storio. Jei stygos yra kitokios, gali būti, kad jos skirtos racketball’ui ar tenisui, jei storis maždaug 15, ar badmintonui, jei jos maždaug 20 storio.

17 storio yra šiek tiek storesnės nei 18, paprastai 1,25 mm –  1,15 mm, jos nesusidėvės ilgiau. Jūs generuosite šiek tiek daugiau jėgos su 18 storio stygomis, tačiau tai kompensuosis per šiek tiek sumažėjusį stygų patvarumą. Panašiai kaip ir kiti dalykai, susiję su raketėmis, pasirinktų stygų storis priklauso nuo jūsų poreikių ir asmeninių norų.

Kaip raketės forma gali įtakoti stygas

Raketės formos įtaka stygoms

Raketės forma gali turėti įtaką stygų ilgaamžiškumui, nes kai kurios raketės įtempia tam tikras stygų sritis, dėl ko stygos gali greičiau nutrūkti ar nusidėvėti. Deja, lašo formos rakečių stygos linkusios trūkti greičiau, nes stygų vertikalios juostos yra labai ilgos ir todėl stygos stipriai tempiamos per ilgąjį paviršių, o tai reiškia, kad vertikalios stygos yra linkusios greičiau sutrūkti.

Lašo formos skvošo rakečių stygos linkusios susidėvėti greičiau, bet tai kompensuoja savo kokybišku “sweet spot”

Apvalios formos raketės paprastai ilgaamžiškesnės, nes vertikalios stygos nėra ištemptos per tokį ilgą plotą, taigi – yra mažiau linkusios sutrūkti.

Rėmo apsauga (Grommets)

Rėmo apsauga apsaugo stygas nuo įpjovimo iki rėmo, todėl, jei ji yra sugadinta arba jų trūksta, stygos gali nutrūkti greičiau, nei tikėtasi. Tai gali išties pakenkti stygoms, jei jūs smūgiuosite ne su centrine raketės dalimi.

Smugiai ne su centrine raketės dalimi

Jei jūs dažniausiai smūgiuojote į kamuolį skvošo raketes centrine dalimi, tai optimaliausiai išnaudojate stygų galimybes. Teisingai naudojamos stygos galiausiai turėtų atsilaisvinti aplink raketės centrą, stygos nutrūksta tik pakankamai giliai įsirėžus stygoms vienai į kitą. Kuo didesnis žaidėjo meistriškumas, tuo dažniau kamuoliukas atsimuša į raketės centrą, taip stygos atlaiko didžiausią krūvį ir tarnauja ilgiausiai.

Įspėjimas: jei dažnai netinkamai atmušate kamuolį arba galbūt ir vieną kartą atmušus kamuolį raketės šonine dalimi, galite lengvai nutraukti stygas. Tai yra ne dėl blogų stygų ar prasto įtempimo, ir tai paprastai yra ne raketės kaltė, taip atsitinka todėl, kad stygos negali tinkamai sugerti smūgio, stygų  ploto kraštuose. Paprastai, kai kamuolys atmušamas stygų centru, aplink supančios eilutės absorbuoja kamuoliuko smūgį. Kai atmušate kamuolį stygomis šalia rėmo, stygos negali apgobti viso kamuoliuko ir todėl dalies kamuolio smūgio stygos nesugeria, būtent dėl to jos nutrūksta.

Pažeista apsauginė juosta

Kai jūsų raketė kontaktuoja su grindimis ar korto sienomis, susigadina apsauginė raketės dalis, ties pažeidimo vieta galite pastebėti, kad  sudyla stygos.  Ne visada pavyksta išvengti smūgių į sieną, todėl, jei turite raketę su pažeista apsaugine dalimi, verta uždėti apsauginę juostelę ant raketės viršaus, kad apsaugotumėte stygas. Jei apsauginė dalis pažeista, turite įsitikinti, kad nėra aštrių plastiko dalių, kurios galėtų sužeisti priešininką. Jūsų pareiga pašalinti sulūžusias dalis ir užklijuoti juostelę pažeistose vietose.

Jei turite raketės modelį, kuriame nėra apsauginės juostelės, galite naudoti papildomą apsauginę juostelę, nors tai ir gali šiek tiek pakeisti raketės balansą.

Įvairūs pastebėjimai apie stygas

Raketės su įtrūkimais rėme stygų tempimas

Jei rėmas yra įtrūkęs, stygų tempimo meistas gali atsisakyti pertempti tokią raketę, nes yra tikimybė, kad rėmas suluš, kai bus naudojama jėga, reikalinga pertempiant raketę. Nepaisant to, galbūt ir galėsite iš naujo pertempti stygas įtrukusiai raketei, tačiau būsite įspėti, kad nėra jokios garantijos, kad jūsų raketė atlaikys šį procesą nesulūžusi.

Stygų ritės pirkimas

Jei turite mėgstamiausią stygų firmą ir žaidžiate daug, taupant laiką ir pinigus verta nusipirkti stygų ritę. Tuomet jūs mokesite tik už darbą, tai ilgainiui sutaupys jūsų pinigus.